- Úvod
- RADY A NÁVODY
- Správná barevnost výtisků
Nejste spokojeni s barevností vašich vytištěných fotografií? Liší se barvy, které vidíte na monitoru a vašich výtiscích?
Jak docílíme potřebné barevné shody obrazu na monitoru a “na papíře”? S jakými faktory musíme počítat už při práci na počítači a posléze při samotném tisku? V tomto článku si projdeme ty nejdůležitější z nich.
Rozdílné způsoby generování barev
Lidské oko vnímá vytištěné barvy díky okolnímu světlu, které se odráží od potištěného materiálu (například papír). Monitor naopak barvy vyzařuje a sám funguje jako světelný zdroj. V případě fyzického výtisku hodně záleží na okolních světelných podmínkách. Stejný výtisk budeme vnímat jinak při jasném denním světle, než např. při interiérovém osvětlení obyčejnou žárovkou. I samotné denní světlo je velmi proměnlivé a závisí mj. na počasí či denní době. Optimálních světelných podmínek dosáhneme použitím svítidla s vysokým indexem podání barev (RA>90%), teplotou světla přibližně 5000 K a v zatemněné místnosti.
Rozdílný způsob v reprodukci barev monitorem a tiskárnou
Monitor k reprodukci barev používá systém RGB (míchání barev červené, zelené a modré), zatímco tiskárny pracují s CMYK barvami (tyrkysovou, purpurovou, žlutou a černou). Z tohoto důvodu mohou vytištěné barvy opět vypadat jinak než ty, které vidíme na monitoru. Pro maximální přesnost zobrazovaných barev je důležité mít zkalibrovaný, nebo alespoň správně nastavený monitor. Důležitými parametry jsou nastavení bílého bodu monitoru, jasu a hodnoty gamma. Bílý bod by se měl co nejvíce blížit barvě použitého fotopapíru, jas monitoru by měl odpovídat jasu fotopapíru pod umělým osvětlením, tj. kolem hodnoty 80 cd/m2 a hodnota gamma by měla být nastavena na hodnotě 2.2.
Tiskárna a použitý fotopapír
Výsledek tisku velmi závisí na nastavení samotné tiskárny a vlastnostech použitého materiálu. Každý fotopapír má totiž svou charakteristickou barevnost povrchu a další fyzické vlastnosti, například schopnost přijímat inkoust či vlastní barevný prostor. Zcela analogicky je tomu i u tiskárny, kde musíme respektovat zvolené parametry tisku i její aktuální technický stav. Nefunkční trysky na tiskové hlavě dokáží s barevností vytištěné fotky pořádně zahýbat. :-)
Co je to ICC profil a k čemu je dobrý?
Vliv výše zmíněných vlastností daného tiskového materiálu i nastavení použité tiskárny na výslednou barevnost výtisku koriguje tzv. ICC profil, který specifikuje, jaké barvy použít a v jakém poměru mají být smíchány, aby bylo dosaženo optimální reprodukce barev. Tím významně přispívá ke kýžené barevné shodě. Jednoduše řečeno, správný ICC profil nám pomůže maximalizovat kvalitu tisku díky přesné reprodukci barev.
A co tisková data pod kontrolou?
Nyní máme na mysli především povědomí o použitém barevném prostoru, ve kterém jsou tisková data popsána (sRGB, AdobeRGB, CMYK,… ). Sofistikované programy typu Photoshop či RIPy nás na barevný prostor dat zpravidla upozorní a zohlední ho. Při tisku z běžného ovladače většinou tuto informaci nemáme. Přitom chybějící či mylně zvolený barevný prostor nám může významně zkomplikovat naše snažení o barevnou dokonalost.
![]() |
Upozornění na chybějící ICC profil v aplikaci DINAX Mirage |
Pochopením těchto základních zákonitostí nám pomůže výrazně zvýšit kontrolu nad barevností našich výtisků. V tomto článku jsme se záměrně nevěnovali všem možným vlivům, ale opravdu jen těm nejdůležitějším. Jejich dodržením získáme velmi dobré a stabilní výsledky při vynaložení rozumného úsilí a zdrojů.