Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
Novinky
11.07.2021
Parametrické vyhledávání
Rozšířili jsme eshop o parametrické vyhledávání. Díky němu můžete pohodlněji a rychleji najít materiály přesně podle Vašich kritérií. číst celé
15.04.2021
Přidali jsme nový článek o fototisku: Jak na černobílé fotografie číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nezmeškejte novinky a akce!
 1. Úvod
 2. RADY A NÁVODY
 3. Péče o tiskové materiály
Péče o tiskové materiály

Práce s fotografickými a artovými materiály vyžaduje stejně svědomité zacházení jako s pravými uměleckými díly. Proto při manipulaci s potištěnými i nepotištěnými papíry dodržujte následující zásady:

Skladování

 • materiály uchovávejte nejlépe v původním obalu na temném místě při teplotě 15–25°C a relativní vlhkostí 45 - 60%. Vyhněte se  skladování výtisků v místnosti, kde jsou používány barvy, laky nebo kapaliny obsahující rozpouštědla, protože mohou mít vliv na barevnost papíru a trvanlivost výtisku.
 • Při adjustaci či rámování používejte pouze pásky a lepidla bez kyselin určená k archivaci. Předejdete tím žloutnutí a degradaci média.

Tisk a manipulace

 • Před tiskem nechte materiál aklimatizovat v prostředí, kde budete tisknout nejméně 24 hodin nebo alespoň přes noc
 • Nedotýkejte se povrchu papíru. Při manipulaci s médii používejte bavlněné rukavice, tak, aby nedošlo ke kontaktu s nečistotami, potem či vlhkostí. Zamezte vzájemnému otěru listů.
 • Tiskněte pouze na  potaženou stranu papíru. V případě archů  jsou materiály vždy baleny potisknutelnou stranou nahoru. U rolí je k tisku určena vnější strana. Pokud máte pochybnosti s identifikací správné strany, doporučujeme se dotknout obou stran papíru navlhčeným prstem. Strana, která se drží prstu je potažená strana.
 • Materiály mediaJET lze použít ve všech běžných velkoformátových i stolních inkoustových tiskárnách. Nicméně jsou optimalizovány pro tiskárny používající pigmentové inkousty. Pigmentový inkoust je výrazně odolnější vůči účinkům světla a vlhkosti, než inkousty na bázi barviva (Dye based).
 • Vždy respektujte trajektorii průchodu papíru tiskárnou. Pokud to jde, doporučujeme použít podavače jednotlivých listů, který zajistí rovný průjezd papíru tiskárnou.
 • Hmotnost papíru stejně jako jeho tloušťka či pevnost určí, zda papír může či nemůže projít tiskárnou. Obecně platí, že papíry s gramáží přesahující 250 gsm zpravidla neprojdou běžnými stolními tiskárnami.
 • Při vložení vícero listů do podavače tiskárny může dojít během podávání k jemnému oděru potisknutelné strany u spodních listů. Zakládejte proto papíry do tiskárny nejlépe po jednotlivých listech.
 • Nejlepších, opakovatelných a předvídatelných výsledků dosáhnete správným nastavením ovladače tiskárny a použitím ICC  profilu pro daný materiál a použitou tiskárnu. Bez profesionální správy barev a kalibrace se výsledné podání barev může výrazně lišit. Generické ICC profily stáhnete zdarma zde.
 • Mějte na paměti, že testovaní médií i tvorba ICC profilů probíhá na inkoustových tiskárnách používajících výhradně originální náplně. Jiné typy tiskáren, např. laserové, mohou být poškozeny a nejsou vhodné pro použití těchto materiálů.
 • Před dalším zpracováním nechte výtisky dostatečně zaschnout.
 • Především hluboce matné materiály ošetřete ochranným fixačním sprejem. Ten zvyšuje UV  stabilitu a ochrání výtisky před negativními vlivy prostředí, otisky prstů a vlhkostí. Investice do ochranného laku se Vám mnohokrát vrátí.
 • Při laminování používejte jen fólie bez obsahu silikonu a rozpouštědel s aktivací lepidla tlakem, tj. laminaci „za studena“.
 • K proložení jednotlivých výtisků použijte hedvábný papír nebo alespoň „pauzák“

Pro další informace či rady nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám pomůžeme!